
Откриване на BG-RRP-1.015 - „Училищна STEM среда" 27 март 2026 година
Преди три години СУ „Христо Ботев“ кандидатства по процедура за изграждане на училищна СТЕМ среда към Националния план за възстановяване и устойчивост, чиято основна цел „е осигуряване на физическата среда и техническото оборудване и обзавеждане на STEM пространства в училищното образование с оглед създаване на интегрирана учебна среда от ново поколение, която да поощри и подкрепи образователните иновации в обучението и преподаването в сферата на STEM и да се повиши интересът към науките и научните изследвания у учениците. На 27 март 2026 г. открихме новите СТЕМ кабинети – пространство, в което науката, технологиите, инженерството и математиката се срещат, за да вдъхновяват, да създават и да променят света около нас. Училищният СТЕМ център е изграден в три направления – „Природни науки“, „Математика и информатика“ и „Роботика и киберфизични системи“. Четири кабинета са ремонтирани, преустроени, обзаведени с нови функционални мебели и оборудвани с модерна техника – симулатор за управление на трактор, интерактивни дъски, роботи, 3D принтери, цифров микроскоп, научен телескоп и др. Тук нашите ученици, в часовете по общообразователна и по професионална подготовка, няма просто да учат, а ще експериментират, ще откриват и ще създават. Тук, както казва Едуин Хъбъл, "снабден с петте си сетива, човекът ще изследва вселената около себе си, наричайки приключението Наука."
Севдалина Бъчварова, директор
















